İtalya Başbakanı Meloni, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aday olduğunu açıkladı

Partisinin kökeni Benito Mussolini'nin faşist ideallerine dayanan Meloni'nin kendisi muhalefetteyken İtalya'nın avro bölgesinden çıkması çağrısında bulunması, 2022'de seçilmesi bazı Avrupa başkentlerinde endişelere yol açmıştı.

REKLAM

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Fratelli d'Italia (FdI) partisine verilen desteği artırmak için Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine aday olacağını duyurdu.

Meloni, seçildiği takdirde parlamento koltuğuna oturmayacağını açıkladı.

6-9 Haziran tarihleri ​​arasında Avrupa genelinde yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimleri, 18 ay önce kurulan sağ koalisyon için büyük bir güç sınavını temsil ediyor.

Meloni, AB politikalarının belirlenmesi ve kampanyanın başlatılması amacıyla kıyı kenti Pescara'da düzenlenen parti konferansında coşkulu parti üyelerine hitap etti.

Giorgia Meloni, “İtalya'da yaptığımızın aynısını Avrupa'da da yapmak istiyoruz. Merkez sağın güçlerini bir araya getiren ve solu muhalefete gönderen bir çoğunluk yaratmak istiyoruz.”

Partisinin kökenini Benito Mussolini'nin faşist ideallerine dayandıran Meloni'nin kendisi muhalefetteyken İtalya'nın avro bölgesinden çıkması çağrısında bulunması, 2022'de seçilmesi bazı Avrupa başkentlerinde endişelere yol açmıştı.

Ancak göreve geldiğinden bu yana, özellikle Ukrayna ve Orta Doğu gibi dış politika konularında genel olarak Avrupa yanlısı ve Ortodoks bir çizgi izledi.

Son kamuoyu yoklamalarına göre partisi %27'lik destek oranıyla İtalya'nın en popüler partisi konumunda.

Muhalefetteki Demokrat Parti (PD) yaklaşık %20 oy alırken, sol görüşlü 5 Yıldız Hareketi %16 oy aldı.

Meloni, Avrupa seçimleri için İtalya'daki beş seçim bölgesinin tamamında Fratelli d'Italia pusulasında yer alan ilk isim olacak. Ancak başbakan olarak çalışma gününün “bir dakikasını bile” seçim kampanyası için kullanmayacağına söz verdi.

Demokrat Parti lideri Elly Schlein de geçen hafta aday olacağını açıklamıştı.

Aynı şekilde iktidar koalisyonunda yer alan merkezci Forza Italia partisinin lideri Antonio Tajani de aday olacağını açıkladı.

Üç lider de, siyasetle ilgilenmeyen ancak parti liderlerinin isimleri oy pusulasında yer aldığı için oy verme potansiyeli bulunan seçmenleri çekmek için yarıştıklarını söylüyor.

Giorgia Meloni kimdir?

1977 doğumlu, ilk kez 2006 yılında İtalya Temsilciler Meclisi'ne seçilen Giorgia Meloni, siyasi arkadaşları Ignazio La Russa ve Ignazio La Russa ile birlikte 2012 yılında aşırı sağcı, neo-faşist, milliyetçi-muhafazakar parti Fratelli d'Italia'yı kurdu. Guido Crosetto.

Meloni 2014 yılında parti başkanı oldu ancak o yıl Avrupa Parlamentosu üyeliğine seçilemedi.

Bir çocuk annesi olan Meloni, eşcinsel evliliğe ve eşcinsel çiftlerin evlat edinmesine karşı duruşuyla tanınıyor.

Meloni liderliğindeki parti, yasadışı göç konusunda “sıfır tolerans” yaklaşımına sahip ve bu konudaki AB anlaşmalarının yeniden müzakere edilmesini istiyor.

“Post-faşist” olarak tanımlanan İtalya'nın Kardeşleri partisi, yasadışı göçmenlere dikkat çekerek “Avrupa'nın İslamlaştırılması” çağrısında bulunuyor.

REKLAM

İtalyan Anayasası'nda ulusal hukuka Avrupa hukukuna öncelik verecek şekilde değişiklik yapılmasından yana.

Meloni'nin İtalyan siyasetinde üst düzey bir konuma sahip ilk kadın olarak tarih yazmak istediği biliniyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber