Ukrayna Genelkurmay Başkanı Syrskyi: Doğu Cephesinde durum kötüleşti, bazı köylerden çekildik

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Oleksandr Syrskyi, Rusya'nın Doğu Cephesine ek kuvvet yığması nedeniyle Ukrayna ordusunun konumunun zayıfladığını söyledi. Syrskyi, bazı bölgelerde geri çekilme yaşandığını, Rusya'nın ilerlemesine karşı toprak kaybettiklerini söyledi.

REKLAM

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Oleksandr Syrskyi, sayıca fazla olan Ukrayna birliklerinin yeni mevzilere çekildiğini, Rusya'nın önemli kuvvetlerini çeşitli noktalarda yoğunlaştırdığı Doğu Cephesindeki konumlarının kötüleştiğini söyledi.

Telegram hesabından yaptığı paylaşımda General Syrskyi, “Cephede durum kötüleşti” diyerek, Ukrayna birliklerinin bazı bölgelerde daha batıda yeni savunma hatlarına çekildiğini ve Rusya'nın ilerleyişi karşısında zemin kaybettiğini ekledi.

General Syrskyi şunları söyledi: “Düşman genel olarak bazı taktiksel başarılar elde etti, ancak operasyonel bir avantaj elde edemedi.” değerlendirmesini yaptı.

Rus birlikleri bu yılın başından itibaren insan ve silah üstünlüğünden yararlanarak özellikle Donetsk bölgesine yeniden saldırılara başladı.

Ukrayna birliklerinin Avdiivka'nın kuzeyinde Berdychi ve Semenivka köylerinin batısında ve daha güneyde Maryinka kasabası yakınlarındaki Novomykhailivka'da yeni mevziler aldığını belirten Syrskyi, Rusya'nın doğuya bu saldırılar için dört tugay gönderdiği bilgisini paylaştı.

General Syrskyi, cepheye yeni gelen Ukrayna tugaylarının kaybedilen birliklerin yerine bu bölgelere yönlendirildiğini söylerken, Novobakhmutivka'daki duruma değinmedi.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada Berdychi yakınlarında bir köyün daha ele geçirildiğini duyurdu.

Rus birlikleri, Kiev'in “kale” olarak tanımladığı Avdiivka'nın kontrolünü ele geçirdikten sonra Ukrayna'nın top mermisi ve insan gücü eksikliğinden yararlanarak ilerleme kaydediyor.

Syrskyi, Chasiv Yar'ı ve kuzeydoğudaki Ivanivske köyünü cephenin bu bölümünün “en sıcak noktaları” olarak tanımladı.

Rusya Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Khasiv Yar yakınındaki karşı saldırılarını püskürttüğünü duyurdu.

Kharkiv'de askeri güçlendirme

Ukrayna için endişe verici bir gelişme olarak Syrskyi, kuvvetlerinin Ukrayna'nın ikinci büyük şehri olan Kharkiv bölgesindeki Rus birliklerinin sayısındaki artışı yakından takip ettiğini söyledi.

Rusya sınırına sadece 30 kilometre uzaklıktaki 1,3 milyon nüfuslu kuzeydoğu kenti, son aylarda hava saldırılarına maruz kalıyor.

Kiev, Moskova'nın Kharkiv'i yaşanmaz hale getirmek için kasıtlı bir çaba gösterdiğini söylüyor.

Syrskyi, Rusya'nın ülkenin kuzeyinde doğrudan bir saldırıya hazırlandığına dair işaretlerin bulunduğunu da söyledi.

Sarskiy, önlem aldıklarını hatırlatarak, “Birliklerimiz en tehditkar yönlerde topçu ve zırhlı birliklerle takviye edildi.”

Ukrayna şu anda Rusya'nın iki yıllık işgalini durdurmak için hayati olduğunu söylediği ABD askeri yardımının sevkiyatını bekliyor.

Ukraynalı bir istihbarat kaynağı Reuters'e, Rusya'nın Amerikan silahlarının cepheye sevkiyatını engellemek ve askeri lojistiği karmaşık hale getirmek için Ukrayna demiryolu hatlarına hava saldırıları düzenlediğini söyledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş