Macron parlamentoyu hükümet kurmaya çağırdı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, erken genel seçimlerin ardından yerel gazetelere gönderdiği mektupta, hükümetin bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, erken genel seçimlerden bu yana ilk kez çarşamba günü sessizliğini bozdu ve “cumhuriyetçi değerlere” sahip bir koalisyon hükümeti kurulması çağrısında bulundu.

Yerel gazetelere gönderdiği mektupta Macron, Meclis'teki üç farklı parti grubuna güçlerini birleştirme çağrısında bulundu. Ülkenin yeni başbakanını bu değerlere sahip bir koalisyondan seçmeyi umduğunu söyledi.

İlk turu 30 Haziran'da, ikinci turu ise 7 Temmuz'da yapılan Fransa parlamento seçimlerinin ardından hiçbir parti Millet Meclisi'nde salt çoğunluğu elde edemedi.

Fransa'da hiçbir ittifak hükümet kurmaya yetecek sayıya ulaşamadığından siyasi bir çıkmaz yaşanıyor.

Ulusal Meclis'te sol görüşlü Yeni Cephe Populaire (NFP) 182 sandalyeyle birinci sırada yer alırken, Macron'un merkezci Ensemble ittifakı 168 sandalyeyle ikinci, aşırı sağdaki Ulusal Ralli Partisi (RN) ise birinci sırada yer alıyor. 143 sandalyeyle ikinci sırada yer alıyor.

Macron mektubunda şunları söyledi: “Siyasi liderlerimizin, sizin ve ülke çıkarlarınız doğrultusunda sağduyu, uyum ve sükunet gösterme becerisine güveniyoruz. Başbakanın atanmasına bunların ışığında karar vereceğim. prensipler. “

Macron'un “cumhuriyetçi değerlerden” bahsetmesi aşırı sol veya aşırı sağ partileri dışladığı şeklinde yorumlanıyor.

Esnek Olmayan Fransa partisinden (La France Insoumise – LFI) bazı milletvekilleri, Macron'un mektubuna tepki göstererek, sol ittifakın seçtiği adayı kabul etmesi ve sol bloğun hükümeti kurmasına izin vermesi gerektiğini söyledi.

LCI televizyonunda konuşan LFI'den Fransız milletvekili Eric Coquerel şunları söyledi: “Bu aşamada Macron'un ülke için yapabileceği en iyi şey, en fazla sandalyeye sahip olan Yeni Halk Cephesi'nin hükümeti kurmasına izin vermektir. Bu seçim, Demokrasi için tehlike teşkil ediyor” dedi.

Aşırı sağcı RN lideri Jordan Bardella, siyasi çıkmazdan Macron'u sorumlu tuttu ve şunları söyledi: “Şimdi 'aranızdaki işleri halledin' mesajını veriyor. Bu sorumsuzluktur!” dedi.

Hükümeti kurmak için üç seçenek tartışılıyor.

Fransa'nın hükümet seçenekleri arasında geniş bir koalisyon hükümeti, bir azınlık hükümeti veya herhangi bir siyasi bağlantısı olmayan teknokrat bir hükümet yer alıyor.

Ancak soldan, merkezden veya daha geniş bir koalisyondan oluşan bir hükümet yeterli desteği alamazsa, muhalefetin TBMM'deki güven oylamasını aşamayıp düşebilir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş