1,5 milyon insan tehlikede! Netanyahu tarih verdi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentine saldırı planlarına ilişkin X sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı.

Hamas’la esir değişimi ve “Refah’taki Hamas taburlarının imhası” yönünde yeni bir proje üzerinde çalışıldığını belirten Netanyahu, bu amaçla Paris’e bir heyet gönderdiğini kaydetti.

Netanyahu, Refah şehrine saldırı planlarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Refah’tan sivillerin tahliyesi de dahil olmak üzere operasyonel planları onaylamak için hafta başında kabineyi toplayacağım.” Açıklamalarına yer verdi.

1,9 MİLYON KİŞİ YERİNDEN EDİLDİ

Gazze’nin güneyinde Mısır sınırında bulunan Refah şehri, İsrail saldırılarından önce yaklaşık 280.000 Filistinliye ev sahipliği yapıyordu. Yaklaşık 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze Şeridi’nde, İsrail’in 7 Ekim’deki saldırıları nedeniyle 1,9 milyon kişi yerinden edildi.

Yerinden edilen Filistinlilerin çoğu, İsrail’in daha önce “güvenli” ilan ettiği Refah’a sığındı. Kuzey bölgelerinden gelenlerin etkisiyle Refah’ın nüfusu dört kattan fazla artarak 1,4 milyona ulaştı.

Yeterli barınma sıkıntısı nedeniyle Refah’a sığınan Filistinlilerin çoğu, derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

İsrail güçleri sık sık hava saldırılarıyla Refah şehrini hedef alıyor. İsrail’in Refah şehrine kara saldırısı düzenlemesi durumunda sivillerin artık Gazze Şeridi’nde sığınamayacağına dair korkular var.

Netanyahu 9 Şubat’ta İsrail ordusuna ve güvenlik teşkilatına “Refah’a saldırı planı hazırlamaları” talimatını verdi.

Kaynak: AABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
AFAD, Ege Denizi'ndeki korkutan depremi duyurduAFAD, Ege Denizi’ndeki korkutan depremi duyurdu
Ankara'da mezarlık ziyaretinden dönüşte korkunç kaza!Ankara’da mezarlık ziyaretinden dönüşte korkunç kaza!
“Hepimiz bu konuda hassasız – canlı yayında açıkladı – Başkanımız beni aradı…”

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş