Zenginlik dağılımındaki adaletsizlik: Türkiye’de yüzde 1, servetin yüzde 40’ını alıyor

Türkiye, Avrupa’da servet dağılımı eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülkelerden biri. -GRAFİK

REKLAM

Türkiye’nin en zengin yüzde 1’i ülke servetinin yüzde 40’ını alıyor. Bu kritere göre Türkiye, servet dağılımındaki eşitsizlikte Avrupa’da birinci sırada yer alıyor.

En zengin yüzde 5 ile en zengin yüzde 10’un servetten aldıkları paya bakıldığında Türkiye ikinci sırada yer alıyor. Türkiye, servet dağılımındaki eşitsizliği gösteren Gini katsayısında üçüncü sırada yer alıyor.

Swiss Credit Suisse ve UBS’in yayımladığı verilere göre Türkiye’de servet dağılımı oldukça eşitsiz. Bunun birçok göstergesi var. Birincisi, servet dağılımındaki eşitsizliğin Gini katsayısıdır. 0 mutlak eşitliği belirtirken bu sayının artması eşitsizliği de artırıyor.

Bu kriterde Türkiye 34 Avrupa ülkesi arasında üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’nin katsayısı 80,2. Bu oran İsveç’te 87,4 ile ilk sırada yer alırken, Letonya 80,4 ile ikinci sırada yer alıyor.

Servet dağılımında eşitsizliğin en düşük olduğu ülke ise 50,8 puanla Slovakya oldu. Bunu Belçika (59,6), Malta (60,9) ve Slovenya (64,4) takip ediyor.

İskandinav ülkelerinde bile eşitsizlik var

Gelir dağılımı, demokratik değerler, mutluluk gibi birçok alanda dünyanın ve Avrupa’nın en iyi ülkeleri arasında yer alan İskandinav ülkelerinde servet dağılımındaki eşitsizlik de dikkat çekiyor.

İlk sırada yer alan İsveç’in yanı sıra diğer İskandinav ülkeleri de ortalamanın üzerinde sıralanıyor.

AB’nin “Dört Büyükleri” arasında Almanya, servet eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülke.

Türkiye’nin en zengin yüzde 1’i servetin yüzde 40’ına sahip

Rapora göre en zenginlerin servetten aldıkları paydaki en büyük dengesizlik Türkiye’de.

Türkiye’de en zengin yüzde 1, servetin yüzde 39,5’ine sahip. Bu alanda 21 Avrupa ülkesi arasında birinci sırada yer alıyor.

En zengin %1’lik kesimin en düşük servete sahip olduğu ülke ise %13,5 ile Belçika’dır.

Diğer bazı ülkelerde ise bu oran şöyle: Almanya (%30,4), Yunanistan (%25), Fransa (%21,1) ve İngiltere (%20,6).

En zengin yüzde 5 ve yüzde 10’luk kesimin servetten aldığı paya bakıldığında Türkiye, İsveç’ten sonra ikinci sırada yer alıyor. Bu alanlarda eşitsizliğin en düşük olduğu ülke yine Belçika.

Türkiye’de en zengin yüzde 5, servetin yüzde 59,2’sine sahip. En zengin yüzde 10, servetin yüzde 69,8’ine sahip.

Türkiye’de insanların ne kadar serveti var?

Yetişkin nüfusun servet dağılımına bakıldığında Türkiye’de halkın çoğunluğunun çok az servete sahip olduğu görülüyor. Servet dağılımının segmentleri aşağıdaki gibidir:

  • 10 bin dolardan az
  • 10 bin ile 100 bin dolar arası
  • 100 bin ila 1 milyon dolar arası
  • 1 milyon dolardan fazla

Sonuç olarak, 2022 yılında Türkiye nüfusunun %71’inin varlığı 10.000 doların altında olacak.

Türkiye, serveti 10.000 doların altında olan yetişkinler arasında açık ara birinci sırada yer alıyor. Bu segmentte ikinci sırada yer alan Sırbistan’da bu oran %40 ile Almanya’da ise %10 ile en düşük seviyededir.

Türkiye’de 10 bin ile 100 bin dolar arasında varlığa sahip yetişkinlerin oranı yüzde 27 iken, 100 bin ile 1 milyon dolar arasında varlığa sahip yetişkinlerin oranı yüzde 2. Serveti 1 milyon dolardan fazla olanlarda bu oran yüzde 0,1.

REKLAM

İzlanda, %21 oranıyla 1 milyon doların üzerinde servete sahip yetişkinler arasında ilk sırada yer alıyor. Almanya’da yetişkinlerin %3,9’unun 1 milyon doların üzerinde varlığı var.

Yetişkin başına zenginlik: Türkiye açık ara sonuncu

Rapora göre Türkiye, hem ortalama hem de medyan göstergelerde yetişkin başına düşen zenginlik açısından son sırada yer alıyor.

Türkiye’de yetişkinlerin ortalama serveti 16,7 bin euro. Hemen üstündeki Bosna-Hersek’te ise servet 31,9 bin euroyu buluyor.

İsviçre 650,7 bin euroyla ilk sırada yer alıyor. İskandinav ülkelerinde yetişkin başına düşen zenginlik de oldukça yüksektir.

Diğer bazı ülkelerde ise bu miktar şu şekilde: Fransa 296,5 bin; Almanya 243,3 bin ve Yunanistan 100,4 bin.

REKLAM

Yetişkin başına düşen ortalama zenginlik, daha adil bir karşılaştırma yapılmasına olanak tanıyor. Medyan, küçükten büyüğe doğru sıralandığında ortadaki sayıdır.

Medyan zenginlik açısından ülkeler arasındaki fark azalsa da Türkiye hâlâ 35 ülke arasında sonuncu sırada yer alıyor.

Sonuç olarak Türkiye’de yetişkin başına düşen ortalama servet sadece 5,2 bin euro. Türkiye’nin hemen üzerindeki Sırbistan’da ise bu rakam Türkiye’deki rakamın üç katı: 15,6 bin euro.

Listenin başında 392,4 bin euroyla İzlanda yer alıyor. Almanya’da bu miktar 63,4 bin euro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber