Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi: Bilinçli tüketildiğinde tansiyonu dengeler.

Diyetisyen Melike Aslıhan Kara, yaz meyvelerinin sıcak yaz günlerinde ferahlık sağladığını, aynı zamanda sağlık açısından da pek çok faydayı beraberinde getirdiğini belirterek, dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

SAĞLIK İÇİN DE TERCİH EDİLMELİDİR.

Meyvenin sağlıklı beslenmedeki rolüne değinen Dyt. Kara, şunları söyledi: “Meyve, içerdiği makro ve mikro besinler sayesinde, doğru tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirerek, bağışıklık sistemini güçlendirerek, kanser, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon ve sindirim sistemi hastalıkları başta olmak üzere birçok kronik hastalık riskinin azaltılmasında fayda sağlıyor. yaşlanma. İnsanın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi, vücudunun büyüyebilmesi, yenilenebilmesi, gelişebilmesi ve çalışabilmesi için yeterli ve dengeli beslenmeye ihtiyacı vardır. Gerekli besinlerin yetersiz ve dengeli alımı vücudun direncinin azalmasına ve birçok hastalığın gelişmesine yol açar. Birçok vitamin, mineral ve lif kaynağı içeren meyve, kronik hastalıklardan korunmada önemli rol oynuyor. “Bu nedenle meyve beslenmeden çıkarılmamalı ve ülkemizde kişi başına tüketilen meyve miktarı artırılmalıdır.”

YAZ MEYVESİNİN FAYDALARI

Dyt, yaz meyvelerinin sıcak yaz günlerinde ferahlık sağladığını ve birçok fayda sağladığını söyledi. Kara, şöyle konuştu: “Bahar ve yaz meyvelerinin şeker içeriği genel olarak kış meyvelerine göre daha yüksektir. Bu yüzden tatlı meyveler olarak anılıyorlar” dedi.

Dyt. Kara, yaz meyvelerinin faydalarını şöyle sıraladı:

İNCİR: Bağırsak tembelliğine çözüm olarak görülen incir, vücudun direncini artırarak kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Ancak şeker içeriği en yüksek olan meyvelerden biridir. Bu nedenle şeker hastaları için önerilen porsiyon miktarı günde 1 küçük inciri geçmemektedir. Diyabeti olmayanlar bile ölçülü tüketmeye dikkat etmelidir.

Karpuz Kavun: Yaz sıcaklarında en çok tüketilen meyveler arasında yer alan kavun ve karpuz bile yüksek şeker içeriği nedeniyle idareli tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alıyor. Karpuz, içeriğindeki potasyum ve magnezyum sayesinde kan basıncını dengeler. Domates gibi likopen açısından zengin bir meyvedir. Bu, karpuzun güçlü bir kanser savaşçısı olmasını sağlar. Karpuz kardeşi gibi su içeriği yüksek olan kavun, kan basıncını dengelemede etkilidir. A vitamini ile cilt ve göz sağlığını korur. Ancak şeker hastalarının bu iki meyveyi çok kontrollü ve doktor tavsiyesi ile tüketmeleri gerekmektedir.

Çilek: Manganez ve C vitamini açısından zengin olan bu hoş kokulu meyve, kolesterolün düşmanıdır. Bağışıklığınızı güçlendirmek ve cildinizi korumak için çilek tüketebilirsiniz.

Üzüm: Çoğunlukla salamura veya kurutularak tüketilen üzüm, içerdiği demir, manganez ve bakır mineralleriyle kemikleri ve dişleri güçlendirir. Sinir sistemine de faydalıdır.

Kayısı: Rosaceae familyasına ait olan kayısı, kurutulmuş meyve olarak da sıklıkla tüketilmektedir. K vitamini açısından zengin olan kayısı kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak kasları güçlendirir. A vitamini sayesinde gözleri korusa da kabızlıkla mücadelede de en yaygın besin olarak tüketilmektedir.

Balık tutma: Yine gül ailesinden olan şeftali potasyum, A, B ve C vitaminleri açısından zengindir. Şeftali, yüksek su içeriğiyle cildi güneşin zararlı ışınlarından korur.

Kiraz: Antiinflamatuar özelliğiyle öne çıkan kiraz, kalp sağlığını korurken kaliteli uyku vaat ediyor. “Aynı zamanda yüksek polifenoller sayesinde yüksek tansiyonun düşürülmesine de yardımcı oluyor.”

FAZLA MEYVE TÜKETİMİ KİLO ALINMASINA NEDEN OLABİLİR

Günlük meyve tüketiminin ne kadar olması gerektiğinden bahseden Dyt. Kara, şöyle konuştu: “Meyvedeki şeker vücutta enerji olarak tüketilmediğinde yağ olarak depolanıyor. Bu nedenle sağlıklı olduğu için meyvenin aşırı miktarda tüketilmesi aşırı kilo alımına neden olabilir. Kontrollü tüketim için ideal olan kadınların günde 2 porsiyon, erkeklerin ise 3 porsiyon meyve tüketmesidir. Bir porsiyon, bir küçük elma, bir orta boy portakal, yarım muz, 12 kiraz ve bir büyük mandalinaya karşılık gelir. Her insanın enerji ihtiyacı boy, kilo, yaş ve cinsiyet gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir. “Bu doğrultuda kişinin enerji ihtiyacına göre tüketim artabilecektir.”

YETERLİ MİKTARDA MEYVE TÜKETMEK GEREKİR

Dyt, yeterli miktarda lif almanın diyabeti kontrol etmek için de önemli olduğunu söylüyor. Kara, şunları söyledi: “Çünkü lif açısından zengin besinler tüketmek şekerin bağırsak tarafından emilimini yavaşlatır ve dolayısıyla kan şekeri düzeyi kontrol altında tutulur. Çoğu meyve, özellikle kabuğu veya posası lif açısından zengindir. Beslenmemizde yeterli miktarda meyve ve sebze tüketmek obezite, kalp krizi ve felç riskini azaltır. Obezitenin tip 2 diyabetle de doğrudan ilişkisi var” dedi.

DİYABET HASTALARI KÜÇÜK PORSİYONLU MEYVELERİ TERCİH EDEBİLİR

Diyabet hastalarının az miktarda meyve tüketebileceğini belirten Dyt. Kara, şöyle konuştu: “Amerikan Diyabet Derneği'ne göre alerjiniz yoksa ve günlük tüketmeniz gereken porsiyon miktarını aşmıyorsanız meyve yemenizde bir sakınca yok. Ancak meyvenin nasıl tüketildiğine de dikkat etmelisiniz. Hazır veya dondurulmuş. söz konusu.
Bu içerik Nilgün Akbıyık tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
20 yaşındaki Kübra'nın cansız bedeni Zap Suyu'nda bulundu20 yaşındaki Kübra'nın cansız bedeni Zap Suyu'nda bulundu
4 kişiyi kurşun yağmuruna tuttu!  Katil babasıyla birlikte yakalandı4 kişiyi kurşun yağmuruna tuttu! Katil babasıyla birlikte yakalandı
Mansur Yavaş'ın İYİ Parti'yi sarsacak işgal suçlamasıMansur Yavaş'ın İYİ Parti'yi sarsacak işgal suçlaması

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber