Üst düzey ABD'li yetkili: Rus askerleri Nijer'deki ABD askeri üssüne girdi

İsminin gizli kalmasını isteyen üst düzey bir Amerikalı askeri yetkiliye dayandırılan raporda, üsse giren Rus askerlerinin, Amerikan askerlerine müdahale edilmeyecekleri ayrı bir hangarda tutulduğu belirtildi.

REKLAM

Batı Afrika ülkelerinden Nijer'in Amerikan askerlerinin ülkeyi terk etmesini istemesi üzerine Rus askerlerinin Amerikan askerlerinin bulunduğu hava üssüne girdiği bildirildi.

Reuters haber ajansının, isminin gizli kalmasını isteyen üst düzey bir Amerikalı subaydan yola çıkarak aktardığı haberde, üsse giren Rus askerlerinin, Amerikan askerlerine müdahale edilmeden ayrı bir hangarda tutulduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Amerikan askerlerine yönelik herhangi bir risk veya Rus birliklerinin ABD askeri teçhizatına yaklaşma ihtimalinin bulunmadığını belirterek, “Ruslar ayrı bir komplekste ve bizim tesislerimize erişimleri yok” dedi. kuvvetler veya teçhizat.” dedi.

Temmuz 2023'te darbe yapan askeri yönetim, ABD askeri güçlerinin Mart 2024'te ülkeyi terk etmesini istiyordu. Amerika'nın Nijer'de toplam 1.000 askeri personelinin bulunduğu tahmin ediliyor. Rus askerlerinin Nijer'in başkenti Niamey'e girdiği Diori Hamani Uluslararası Havalimanı yakınında bulunan Hava Üssü 101'de tam olarak kaç Amerikalı personelin bulunduğu bilinmiyor.

Rusya Afrika'da Batılı ülkelerin yerini mi alıyor?

Pek çok Afrika ülkesinde son dönemde yaşanan askeri darbelerin ardından ABD ve pek çok müttefiki bu ülkelerden askerlerini çekmek zorunda kaldı. Nijer'in yanı sıra Amerikan birlikleri de son günlerde Çad'dan ayrıldı. Fransız askeri güçleri yakın zamanda Mali ve Burkina Faso'dan ayrılmıştı.

Afrika ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmeye çalışan Moskova, son yıllarda Mali'nin en yakın müttefiki olmayı başardı. Wagner paralı asker gücü, aşırı dinci isyancılarla savaşmak için ülkeye konuşlandırıldı.

Nijer'in ABD birliklerinin geri çekilmesi çağrısında bulunması, Mart ayı ortasında Niamey'de yapılan ve üst düzey ABD'li yetkililerin Rus kuvvetlerinin beklenen gelişi de dahil olmak üzere endişelerini dile getirdiği ve İran'ın ülkede uranyum da dahil olmak üzere hammadde aradığını bildirdiği bir toplantının ardından geldi.

Nijer'deki ABD birliklerinin geleceği konusunda henüz bir karar verilmemiş olsa da yetkili, planın askerlerin ABD Afrika Komutanlığı'nın Almanya'daki ana üssüne geri gönderilmesini de içerdiğini söyledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş