Profesör. Dr. Tevfik Özlü: Bu hastalığa bağlı ölümlerin çoğu genç yaşta oluyor! Tedavi edilmezse olumsuz sonuçlara neden olur

Sağlık Bakanlığı Koronavirus Bilim Kurulu Üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, 7 Mayıs Dünya Astım Günü münasebetiyle astım hastalığı ve tedavi süreci hakkında uyarıda bulundu. Profesör. astımın tedavisinin mümkün olduğunu söyledi. Dr. Özlü, “Astım dünya çapında en sık görülen hastalıkların başında geliyor. Ülkemizde ortalama 4-5 evden birinde bir hastanın yaşadığını biliyoruz. Hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyebiliyor.” dedi.

“ASTIMA BAĞLI ÖLÜMLER GENÇ YAŞTADIR”

Özlü, “Astım tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini çok olumsuz etkiliyor. Bazen ölüme bile yol açabiliyor. Astıma bağlı ölümler maalesef genç yaşta ölümler oluyor. Astım aslında tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bugün sahip olduğumuz tedavi seçenekleriyle astım tedavi edilebiliyor ve nefes darlığı, hırıltı, öksürük, nefes darlığı hissi gibi astım şikayetleri olmayan bir kişi olarak normal bir hayat yaşayabiliyoruz. Göğüs, astım hastası olabilirsiniz. Özellikle bunlar zaman zaman tekrarlıyorsa sabah sizi uyandırırlar. “Şikayetleriniz varsa astımdan olma ihtimali çok yüksektir.”

HASTA-HEKİM İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ

iStock-485862581

Astımın başarılı tedavisi için hasta-doktor iş birliğinin önemli olduğunu belirten Prof. Burun akıntısı, geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı. Ancak astımda tedavi başarısı oldukça yüksektir, hasta ve doktorun birlikte çalışması gerekir ve astıma neden olabilecek tetikleyicileri tespit edebilir ve bunun için alerji testleri yapılabilir. Bu doğrultuda hastanın tavsiyelere uymasını, ilaçlarını düzenli kullanmasını ve kontrollerden geçmesini bekliyoruz. Tedaviye uyumun çok önemli olduğunu astım hastalarında gördük ki tedaviye başladıktan sonra iyileşiyorlar ve sonra şöyle düşünerek tedaviyi bırakıyorlar. iyiyim, artık bitti”. Ancak astım sıklıkla kronik bir hastalıktır ve hipertansiyon tedavisi gibi uzun süreli takip ve tedavi gerektirir. “Bizim bu konuda rahat olmamız, astımınızın geçtiği veya hastalığın sizden geçtiği anlamına gelmiyor” dedi.

'TEKRARLANMA OLASILIĞI VAR'

ÖKSÜRÜK4

Prof., astım hastalarının tamamının yaşamları boyunca astım ilacı kullanmasına gerek kalmayacağını da söyledi. Özlü, “Doktorunuzla işbirliğine devam edin ve tavsiyelerine uyun. Size zarar verecek tetikleyicilerden uzak durun. Bazen iş yerinde maruz kalınan faktörler, bazen de kullanılan ilaçlar, sonrasında alınan cevaba bağlı olarak bazı astım hastalarında astımı tetikleyebilir. Tedavi azaltılabilir ve daha sonra tedavi tamamen durdurulabilir. Ancak bazı astım hastalarında tedavi durdurulduktan sonra semptomların tekrarlama ihtimali vardır, ancak doktorun hangi hastada astımın nasıl ilerleyeceğini tahmin etmesi gerekir. -Tedaviye devam edilip edilmeyeceğine ilişkin özel karar “Astım ilaçlarını ömür boyu sürekli kullanmanıza gerek yok. Bazen tedaviyi tamamen bıraktığımız ve bir daha asla tedavi etmediğimiz hastalarımız oluyor. Bazen durdurup yeniden başlatıyoruz. . Bazen başlayıp dozu azaltıp uzun süre devam ettirdiğimiz hastalarımız oluyor” dedi. (DHA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Başakşehir'de işçi yurdunda korkutan yangın!  Çok sayıda ekip gönderildiBaşakşehir'de işçi yurdunda korkutan yangın! Çok sayıda ekip gönderildi
Odayı şu sloganlarla doldurdular: Basına ve kamuoyuna kapattılar.Odayı şu sloganlarla doldurdular: Basına ve kamuoyuna kapattılar.
Ücretsiz maç linkine tıkladı ve hayatının şokunu yaşadı!Ücretsiz maç linkine tıkladı ve hayatının şokunu yaşadı!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş