Olası bir İran saldırısı öncesinde bölgede gerilim tırmandı! Haberler ardı ardına geldi

İsrail, 1 Nisan’da Suriye’nin başkenti Şam’daki İran konsolosluğunu vurdu. Kazada 2’si general 7 kişi hayatını kaybetti. İran, İsrail’in saldırısına “cezalandıracağız” diyerek karşılık verirken, İsrail de İran’a karşı hazır olduğunu iddia etti.

ZAMAN VERDİLER

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’i İran’ın saldırılarından koruyacaklarını söyledi. ABD medyasında yer alan haberlere göre, istihbarat kaynaklarından alınan raporlara göre, İran bugün veya en geç yarın akşam misilleme amaçlı bir saldırı gerçekleştirecek.

HİZBULLAH’IN İSRAİL’E SALDIRISI

Bu açıklamanın ardından dünyanın gözleri İran’a çevrilmişken, Güney Lübnan’dan Hizbullah İsrail’e füze saldırısı düzenledi. Hizbullah hareketi, Güney Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine düzenlenen saldırıya ilişkin bir açıklama yayınladı. İsrail güçlerinin güney Lübnan’a yönelik düzenlediği saldırılara yanıt olarak İsrail’in Yukarı Celil’deki askeri üssü El Zaur’a onlarca Katyuşa füzesinin vurulduğu bildirildi.

BİDEN’İN İLK AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Joe Biden, 1 Nisan’da Suriye’deki büyükelçilik yerleşkesindeki konsolosluk binasını vuran İsrail’e İran’ın misillemesinin “her an” olabileceğini söyledi. Beyaz Saray’da gazetecilere konuşan Biden’a, İran’ın İsrail’e yönelik olası saldırısı soruldu.

İran’ın İsrail’e ne kadar sürede saldırabileceği yönündeki soruya Biden, “Güvenilir bilgi almak isterim ama beklentim bunun her an gerçekleşebileceği yönünde” dedi. dedi.

Biden, İran’ı İsrail’e saldırmaması konusunda uyararak, “İsrail’i savunmaya kararlıyız. İsrail’i destekleyeceğiz. İsrail’in savunulmasına yardımcı olacağız ve İran başarılı olamayacak.” dedi.

İsrail, 1 Nisan’da Şam’daki İran büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları’ndan 2’si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail’in Şam’daki İran konsolosluğuna saldırmasının, ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, “Kötü rejim hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacaktır.” dedi. İfadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden da İran’ın İsrail’e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv’e “sarsılmaz” destek sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

ABD’DEN DİKKATLİ HAREKET

Olası İran saldırısı öncesinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. ABD uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower kuzeye, Kızıldeniz’e doğru hareket etti.

Ekran görüntüsü 2024-04-12 213844

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA

İsrail ordusu Hizbullah saldırısına ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine doğru atılan 40 füzenin bir kısmının demir kubbe sistemine isabet ettiği, bir kısmının ise boş araziye düştüğü belirtildi. Açıklamada ayrıca Hizbullah saldırısında herhangi bir can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Uçağınıza bomba tehdidi!  Bükreş'e acil iniş yapan uçakta arama yapıldıUçağınıza bomba tehdidi! Bükreş’e acil iniş yapan uçakta arama yapıldı
Antalya'daki teleferik faciasına ilişkin açıklamaAntalya’daki teleferik faciasına ilişkin açıklama
Starbucks'a taş ve silahlarla saldırı!  Suç makinesi devre dışıStarbucks’a taş ve silahlarla saldırı! Suç makinesi devre dışı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş