Netanyahu “tutuklanma” korkusuna kapılmıştı! Dünya liderlerine çağrıda bulundu: Bunu durdurmak için tüm nüfuzunuzu kullanın

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dünya liderlerine Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICC) İsrailli yetkililer hakkında tutuklama emri çıkarmasını engelleme çağrısında bulundu. Netanyahu, ICC'ye şunları söyledi: “Lahey'de (Hollanda merkezli) veya başka bir yerde alınan hiçbir karar, savaşın (7 Ekim 2023'ten itibaren Gazze'de) tüm hedeflerine ulaşma kararlılığımızı zayıflatamaz.” Açıklamalarıyla buna karşı çıktı.

İsrail başbakanı, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların amacının “kaçırılan tüm kişileri serbest bırakmak, Hamas'a karşı mutlak zafer elde etmek ve Gazze'nin bir daha İsrail için tehdit oluşturmamasını sağlamak” olduğunu söyledi.

Lübnan'daki Lübnanlı ve Filistinli gruplarla karşılıklı saldırılara değinen Netanyahu, “Savaşın bir diğer amacı da güvenliği sağlamak ve vatandaşları kuzeye (Lübnan sınırındaki köy ve şehirlere) yerleştirmek” dedi.

Netanyahu, “Refah'a (Gazze Şeridi'nin güneyinde, Mısır sınırında) gireceğiz ve başka seçeneğimiz kalmayacak. Orada Hamas tugaylarını yok edeceğiz ve savaşın tüm hedeflerine ulaşacağız.” dedi.

“Bu antisemitizmdir”

“Hamas'ın son kalesi” olması nedeniyle felakete yol açacağı yönündeki uluslararası uyarılara rağmen Refah'ı işgal etmekte ısrar eden Netanyahu, şunları söyledi: “Bunu yapmamızı engellemek isteyen birçok güç var ve geçtiğimiz günlerde Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştuk. Onlara katıldı.” dedi.

Netanyahu şunları söyledi: “Mahkemenin İsrail üzerinde hiçbir yetkisi yoktur; savaş suçlarından dolayı askeri ve devlet yetkililerine yönelik tutuklama emri çıkarma ihtimali tarihi bir skandaldır ve Yahudi karşıtlığıdır.” dedi.

Tutuklama emri çıkarma ihtimaline değinen Netanyahu, “özgür dünyanın liderlerine bu tehlikeli adımı durdurmak için tüm nüfuzlarını kullanmaları” çağrısında bulundu.

İSRAİL TELEVİZYONU AÇIKLANDI

İsrail'in Channel 12 televizyonunun 19 Nisan'da yayınlanan haberinde, ICC'nin, Başbakan Binyamin Netanyahu ve üst düzey İsrailli yetkililer hakkında Gazze Şeridi'nde savaş suçu işledikleri gerekçesiyle uluslararası tutuklama emri çıkartmak için çalıştığı açıklanmıştı. Gazze.

İsrail'in “Walla” adlı internet sitesinde yer alan haberlerde, son iki haftadır İsrailli yetkililerin, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve BM Genel Sekreteri hakkında tutuklama emri çıkartmaya hazırlandığı gerçeğinden daha fazla endişe duyduğunu okuduk. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı ayrıca dünya çapındaki büyükelçiliklerinden, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin İsrailli yetkililer hakkında tutuklama emri çıkarması halinde ortaya çıkabilecek sonuçlara karşı hazırlıklı olmalarını istedi. (AA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Muhammed Nur Nahya videosu Diyanet'e gönderilecek! "Kadıköy'den Beşiktaş'a akşam namazına gideceksiniz, A8'e ihtiyacınız var"Muhammed Nur Nahya videosu Diyanet'e gönderilecek! “Kadıköy'den Beşiktaş'a akşam namazına gidiyorsunuz, A8'e ihtiyacınız var”
Doğa gezisi sırasında kabus yaşadılar! Doğa gezisi sırasında kabus yaşadılar!
Manisa'da dehşet!  Birlikte yaşadığı kadını öldürüp kuyuya attı, ardından kendini başından vurdu.Manisa'da dehşet! Birlikte yaşadığı kadını öldürüp kuyuya attı, ardından kendini başından vurdu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber