Kuzey Kore Doğu Denizi'ne balistik füze fırlattı

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore'nin Doğu Denizi'ne balistik füzelerle ateş açtığını duyurdu.

REKLAM

Pyongyong'un bu hareketi, askeri keşif uydusu fırlatma girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasından birkaç gün sonra gerçekleşti.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore'nin başkent Pyongyang yakınlarındaki bir bölgeden 10 kısa menzilli balistik füze benzeri mermi ateşlediğini tespit ettiğini söyledi.

Füzelerin Kuzey Kore'nin doğu kıyısındaki sulara inmeden önce yaklaşık 350 kilometre havada kaldığı iddia edildi.

Bu girişimin ardından Güney Kore ordusunun gözetim ve teyakkuzunu artırdığı ve ABD ve Japonya ile yakın bilgi paylaşımında bulunduğu kaydedildi.

Japonya Sahil Güvenliği de Kuzey Kore'nin fırlattığı füzelere ilişkin deniz güvenliği uyarısında bulunarak, gemilere düşen nesnelerle karşılaşmaları durumunda dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, balistik füzelerin ülkesinin münhasır ekonomik bölgesi dışındaki sulara düştüğünün düşünüldüğünü açıklayarak, herhangi bir hasar bildirilmediğini söyledi.

Japon lider, Tokyo'nun BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden bu fırlatmaları “şiddetle kınadığını” söyledi.

Kore Yarımadası'nda gerilim, Kuzey Kore'nin silah testleri ve Güney Kore'nin ABD ve Japonya ile ortak askeri tatbikatları nedeniyle son aylarda arttı.

Güney Kore ordusu en son 17 Mayıs'ta Kuzey Kore'nin doğu kıyısı açıklarında şüpheli kısa menzilli balistik füzeleri ateşlediğini açıklamıştı.

Kuzey daha sonra yeni bir otonom navigasyon sistemi ile taktik balistik füzeyi test ettiğini bildirdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber