İran'da cumhurbaşkanlığı seçimleri: İlk adaylar açıklandı – Son Dakika Dünya Haberleri

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık süreci başlarken şu ana kadar İçişleri Bakanlığı'na sadece 3 kişi gelerek başvuruda bulundu.

İlk başvuran Bafo Bağımsız Milletvekili Muhammed Rıza Sebbağıyan oldu.

Kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından basına açıklama yapan Sebbagiyan, şunları söyledi: “Elbette bir takım sorunlarımız var. Başarılarımıza ve kazanımlarımıza rağmen ne yazık ki önceki hükümetler halkın ekonomik sorunlarını çözemedi. Hemen hemen her hükümet döneminde sınıf farkı arttı. İnsanlar yaşam koşullarından memnun değil” . dedi.

Sebbağıyan, cumhurbaşkanı olması durumunda öncelikle bu sorunların çözümü için idari ve siyasi yapıda reform yapılmasına çalışacağını söyledi.

Adaylık başvurusunda bulunan diğer kişi Demokrat Parti genel sekreteri Kevakebiyan ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Planım, yaptırımların tamamen kaldırılmasını sağlamak ve Siyonist rejimin (İsrail) dışındaki tüm dünyayla bilgelik, onur ve çıkar ilkesine dayalı ilişkiler kurmaktır.” dedi.

Adaylık başvurusunda bulunan diğer kişi ise İsfahan Milletvekili Abbas Muktadayi oldu. “Ülkenin her yerinde dikkat edilmesi gereken sorunlar var ve benim kampanya sloganım 'Bizim İran'dır” dedi.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından ülkede 28 Haziran'da cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmasına karar verildi.

Seçime katılmak isteyenler 30 Mayıs'tan itibaren 5 gün süreyle İçişleri Bakanlığı'na başvuru yapabilecek.

Seçimlere katılmak için başvuran adaylar “Ehliyet” Bunların sahibi olup olmayacağına Anayasayı Koruma Konseyi'ne bağlı Denetleme Kurulu karar verecek.

Öğüt vermek; Cumhurbaşkanlığı seçimlerine, İran Parlamentosu ve Uzmanlar Meclisi'ne Anayasa uyarınca katılacak adaylar, “Rejimin değerlerine bağlılıkları” İran lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından temsil edilen para birimi “Velayet-i Fakih'e ve İslam değerlerine bağlılıklarında kusur var” Başvuru yapanlar reddediliyor.

Seçimlere aday olabilecek olası adaylar arasında Ali Laricani, Said Celili, İshak Cihangiri, Parviz Fettah, Mahmud Ahmedinejad, Abdunnasır Himmeti, Muhsin Rızai, Mehrdar Bezrpaş, Mesud Pezeşkiyan, Ali Rıza Zakani, Muhsin Haşimi, Hasan Humeyni gibi isimler yer alıyor. ve Said Muhammed.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş