İran, Suriye'deki askeri varlığını azalttı, yerine Lübnanlı ve Iraklı savaşçılar geldi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdel Rahman, geri çekilen İran güçlerinin yerini Tahran'ın desteklediği Lübnanlı ve Iraklı savaşçıların aldığını söyledi.

REKLAM

İran'ın, İsrail'i suçlayan bir dizi saldırının ardından Suriye'deki askeri varlığını azalttığı bildirildi.

Fransız haber ajansı (AFP), bu habere dayanak olarak İran destekli militan grup Hizbullah'a ve İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne yakın bir kaynağı gösterdi.

Hizbullah'a yakın kaynak, İran'ın 10 yılı aşkın süren iç savaşta Suriye hükümet güçlerine askeri destek sağladığını anımsatarak, İsrail'in son aylarda İranlı komutanlara yönelik bir dizi saldırısının Tahran'ın askeri varlığını yeniden şekillendirmesine yol açtığını söyledi. bölgede.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak şunları söyledi: “İran, İsrail'in ilhak ettiği Golan Tepeleri'ne komşu Kuneytra ve Dera vilayetleri de dahil olmak üzere güney Suriye'deki güçlerini geri çekti.” dedi.

İran Suriye'nin diğer bölgelerinde de varlığını sürdürüyor

Aynı kaynak, İran'ın ülkenin diğer bölgelerinde de varlığını sürdürdüğünü de sözlerine ekledi.

Son aylarda Suriye'deki İran hedeflerine yönelik, İsrail'in sorumlu olduğuna inanılan çok sayıda saldırı düzenlendi.

1 Nisan'da İsrail, Şam'daki İran konsolosluğunu tahrip eden bir saldırı düzenledi ve aralarında iki generalin de bulunduğu yedi Devrim Muhafızı üyesini öldürdü.

Bu saldırı İran'ın misilleme olarak 13 ve 14 Nisan'da İsrail'e ilk doğrudan füze ve drone saldırısını gerçekleştirmesine yol açsa da bu gelişme bölgesel gerilimlerin daha da artmasına neden oldu.

İran, 1 Nisan'dan önce askeri varlığını geri çekmeye başladı

AFP'ye konuşan Hizbullah'a yakın bir kaynak, İran'ın, İsrail'in Şam'a düzenlediği saldırının ardından aralarında Suriye'deki İran istihbarat şefi ve yardımcısının da bulunduğu beş Devrim Muhafızı üyesinin ölmesinin ardından gerçekten de güçlerini geri çekmeye başladığını söyledi. 20 Ocak.

Bu arada İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İran güçlerinin Şam ve Suriye'nin güneyinden çekildiğini bir kez daha doğruladı.

“Geri çekilenlerin yerine İran destekli Lübnanlı ve Iraklı savaşçılar geldi.”

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdel Rahman, geri çekilen birliklerin yerine İran destekli Lübnanlı ve Iraklı savaşçıların geldiğini söyledi.

İran uzun süredir Suriye'de muharebe birlikleri bulunmadığını, yalnızca askeri danışmanlık ve eğitim sağlayan subayların bulunduğunu savundu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Suriye'de 3 bine yakın İran askeri personeli bulunurken, bu birliklere Lübnan, Irak ve Afganistan gibi ülkelerden gelen, Tahran'da eğitim almış onbinlerce savaşçı destek veriyor.

Abdel Rahman, İranlı danışmanların çoğunun son altı ay içinde Suriye'den ayrıldığını ancak bazılarının kuzeyde Halep ve doğuda Deyrizor ilinde çalışmaya devam ettiğini ekledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş