Güney Kore’de grev yapan binlerce doktor, hükümetin “ruhsat iptali” tehdidine rağmen işlerine geri dönmüyor.

Seul hükümeti greve katılan doktorlara işlerine dönmeleri talimatını verdi ve son gün olarak 29 Şubat’ı belirledi. Talimatta, doktorların bu tarihe kadar emre uymamaları halinde tıbbi lisanslarının askıya alınabileceği uyarısı yapıldı.

REKLAM

Güney Kore’deki binlerce stajyer doktor, hükümetin bugün (29 Şubat) başlayan kitlesel grevi sona erdirme veya tıbbi lisanslarının askıya alınması da dahil olmak üzere yasal yollara başvurma tehdidine rağmen protestolarına devam etti ve işe dönmeyi reddetti.

Ülke çapında binlerce tıp asistanı ve stajyer, hükümetin tıp fakültesi öğrenci sayısını artırma planını protesto etmek için 20 Şubat’ta işçi grevine başladı.

Resmi verilere göre ülke çapındaki asistan doktor ve stajyerlerin dörtte üçü kitlesel greve katılıyor.

Güney Kore Sağlık Bakan Yardımcısı Park Min-soo, Çarşamba günü itibariyle 9.000’den fazla grevci doktordan yalnızca 294’ünün işe döndüğünü bildirdi.

Park, “Bu doktorların akıllıca bir karar verdiğini söyleyebilirim” dedi. dedi.

Grevdeki doktorlar, hükümetin doktor sayısını artırmadan önce mevcut çalışanların ücretlerini ve çalışma koşullarını iyileştirmesi gerektiğini söylüyor.

Hükümet kanadı, olası hatalı testler (hastalar veya yakınları tarafından) nedeniyle reddedilen vakalarda doktorlara yasal koruma sağlanması gibi tıp camiasının taleplerinin çoğunu içeren “sağlık reformu” paketini uygulayacağını söylüyor. ve doktorlara temel hizmetler için daha iyi ücret ödeyeceğiz.

Son tarih 29 Şubat

Seul hükümeti greve katılan doktorlara işlerine dönmeleri talimatını verdi ve son gün olarak 29 Şubat’ı belirledi.

Talimatta, doktorların bu tarihe kadar emre uymamaları halinde tıbbi lisanslarının askıya alınabileceği uyarısı yapıldı.

Protesto kapsamında, protestonun ilk gününde 9 binin üzerinde stajyer doktor istifasını sundu.

Ancak Bakan Yardımcısı Park, istifaların kabul edilmediğini, doktorların işe dönüşleri için son günün 29 Şubat olduğunu, aksi takdirde Mart ayından itibaren en az üç ay süreyle ruhsatlarının askıya alınacağını açıkladı.

Grev, ülke genelinde sağlık sisteminde aksamalara neden oldu.

Bu arada stajyerlerin yanı sıra tıp uzmanları da “tıp eğitimi ve hizmet kalitesinin kötüleşeceği” gerekçesiyle hükümetin tıp fakültelerinin kontenjanını artırma planına karşı çıkıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber