DSÖ'den koronavirüs açıklaması! “Süreci tersine çevirdi, 2 yıl azaldı”

DSÖ internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Kovid-19 salgını sırasında dünya genelinde ortalama yaşam süresindeki iyileşme ve ilerlemenin tersine döndüğü bildirildi.

Açıklamada, 2019-2021'de Kovid-19 salgını nedeniyle yaşam beklentisinin 1,8 yıl azalarak ortalama 71,4 yıla düştüğü kaydedildi.

“10 YILLIK KAZANIMINI GERİ DÖNDÜ”

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Covid-19 salgını, yaşam beklentisindeki 10 yıllık artışı sadece 2 yılda tersine çevirdi.” dedi.

Ghebreyesus, ülkelerin gelecek nesilleri korumak için salgınla ilgili küresel bir anlaşma üzerinde anlaşması gerektiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün “Dünya Sağlık İstatistikleri 2024” raporuna göre, Kovid-19 salgınından en çok etkilenen yerlerin başında Amerika kıtası ve Güneydoğu Asya ülkeleri geliyor. Raporda, 2020 ve 2021 yıllarında Amerika kıtasındaki en yaygın ölüm nedeninin Kovid-19 olduğu vurgulanıyor.

Öte yandan raporda Batı Pasifik ülkelerinin Kovid-19 salgınının ilk iki yılında virüsten minimum düzeyde etkilendiği belirtiliyor.

Yaşam beklentisi, bir kişinin ortalama yaşam uzunluğunun istatistiksel bir ölçüsüdür.

Kaynak: AABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Milyon dolarlık iş planı böyle çöktü!  Bu ayrıntıyı fark ettiğinizde... Milyon dolarlık iş planı böyle çöktü! Bu ayrıntıyı fark ettiğinizde…
SİZİN uçağınızda kalplerimiz ağzımızdaydı!  Şiddetli türbülans 2 aylık uçuş görevlisinin sırtını kırdıSİZİN uçağınızda kalplerimiz ağzımızdaydı! Şiddetli türbülans 2 aylık uçuş görevlisinin sırtını kırdı
Horoz koruma derneğine operasyon!  Görünüşe göre içeride...Horoz koruma derneğine operasyon! Görünüşe göre içeride…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş