Dokuları aydınlatan floresan boyalar sayesinde kanser hücreleri tespit ediliyor! Kanser tedavisinin geleceğini değiştirebilir

The Guardian gazetesine göre, Oxford Üniversitesi'ndeki bilim insanları ve cerrahlar tarafından Kaliforniyalı biyoteknoloji şirketi “ImaginAb Inc” ile işbirliği içinde geliştirilen teknik, “Cancer Research UK” tarafından finanse edildi.

Floresan boya, çıplak gözle görülmeyen kanserli dokudaki küçük alanları aydınlatarak cerrahların sağlıklı dokuyu korurken her bir kanser hücresini çıkarmasına olanak tanır. Bu, ameliyattan sonra olası yan etkilerin daha az yaşanması anlamına gelebilir. Araştırmada, prostat kanseri olan 23 erkeğe, prostatın alınması için ameliyat edilmeden önce floresan işaretleyici boya enjekte edildi. Floresan boya, tümör hücrelerini ve bunların pelvis ve lenf düğümleri gibi diğer dokulara yayıldıkları yerleri vurguladı.

PROSTAT

Operasyon sırasında prostat ve yakın bölgeleri aydınlatarak prostat kanseri hücrelerinin parıldamasını sağlayan özel bir görüntüleme sistemi kullanıldı. Bu kadar çok ayrıntıyı görebilmek, cerrahların sağlıklı dokuyu korurken kanser hücrelerini çıkarmasına olanak tanıdı. Söz konusu teknikte floresan boya, “IR800-IAB2M” adı verilen hedef molekülle bir araya getiriliyor. Boya ve işaretleyici molekül, prostat kanseri hücrelerinin yüzeyindeki “prostata özgü membran antijeni (PSMA)” adı verilen bir proteine ​​bağlanıyor.

YAN ETKİLER AZALDI

Araştırmaya katılan Oxford Üniversitesi'nden Prof. Freddie Hamdy, yaptığı açıklamada, kanser hücrelerinin nerede olduğunu ve yayılıp yayılmadığını görmek için cerraha ikinci bir çift göz verdiklerini belirterek, bu teknikle kanserli hücreler de dahil olmak üzere tüm tümörlerin ortadan kaldırılabileceğini söyledi. tümörden yayılır ve daha sonra tekrarlayabilir.

KANSER4

Ameliyat sırasında ilk kez prostat kanserinin bu kadar ince detaylarını gerçek zamanlı olarak görebildiklerini söyleyen Hamdy, gereksiz yan etkileri azaltmak için prostat çevresindeki sağlıklı yapıları mümkün olduğunca koruyabildiklerini vurguladı. “idrar kaçırma ve ereksiyon bozukluğu” gibi yaşamı etkiler.

akciğer kanseri2

Prostat ameliyatının hayat değiştirdiğini belirten Hamdy, şöyle konuştu: “Hastaların ameliyathaneden, kanserlerini yok etmek ve sonrasında onlara en iyi yaşam kalitesini sunmak için elimizden gelen her şeyi yaptığımızı bilerek ayrılmalarını istiyoruz. olasılık bir gerçektir” dedi.

TEKNİK GELECEKTE KANSERİN TEDAVİSİNİN YOLUNU “TEMELDEN DEĞİŞTİREBİLİR”

Araştırmaya katılan 23 erkekten biri olan ve İngiltere'nin Oxfordshire'daki Southmoor kasabasında yaşayan 77 yaşındaki David Butler'ın ameliyat öncesi taramaları, prostat kanserinin yayılmaya başladığını gösterdi. Artık tamamen iyileşmiş ve sağlıklı olan Butler, şanslı olduğunu ve hayatın her anından keyif almaya kararlı olduğunu söyledi.

kanser2

Bu teknik şu anda sadece prostat kanseri hastaları üzerinde test edilmiş olsa da hastalığın diğer formlarına da uyarlanabilir. Uzmanlar, floresan boyanın, tümör hücrelerine bağlanan proteini değiştirerek diğer kanser türleri için de kullanılabileceğini umuyor.

akciğer kanseri

Cancer Research UK'nin araştırma ve yenilik direktörü Dr. Iain Foulkes, işaretleyici boya ve görüntüleme sisteminin gelecekte kanserin tedavi şeklini “temelden değiştirebileceğini” belirtti. Araştırmanın detayları “Avrupa Nükleer Tıp ve Moleküler Görüntüleme Dergisi”nde yayınlandı.
Bu içerik Nilgün Akbıyık tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Genç kadının cesedi denizde bulundu!  Ürpertici ayrıntılarGenç kadının cesedi denizde bulundu! Ürpertici ayrıntılar
Bayramdan önce bedava verildi!  Kampanyayı duyanlar mağazaya akın ettiBayramdan önce bedava verildi! Kampanyayı duyanlar mağazaya akın etti
Eski CHP milletvekili otelde tutuklandıEski CHP milletvekili otelde tutuklandı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş