Akıntı abdesti bozar mı? Doğal, günlük vajinal akıntılar abdesti bozar mı?

genişletmek

Akıntı abdesti bozar mı?

Vajinal akıntının abdesti bozup bozmayacağı da insanların merak ettiği konulardan biridir. Kadın genital bölgesinin anatomisine göre üç adet açıklık bulunmaktadır. Bunlar idrar yolu, anüs ve vajinadır.

Kur’an-ı Kerim’e göre idrar, dışkı ve gaz çıkması halinde abdest bozulur. Ayrıca kadının hayız sırasında veya doğumdan sonra kanaması halinde abdest batıldır. Ancak diğer vajinal akıntıların abdesti bozup bozmadığını gösteren bir delil yoktur.

Hanefi mezhebine göre vajinal akıntılar idrar, kan veya meni ile karışmamışsa temiz akıntı sayılır. Bu nedenle abdesti bozmaz. Ancak vajinadan gelen salgıların necis olduğunu savunan alimler de vardır.

Vajinal akıntının temizlenip temizlenmeyeceği konusunda farklı yaklaşımlar olsa da alimler akıntının sızması durumunda abdestin bozulacağı konusunda görüş birliği içindedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre vajinal akıntılar doğrudan rahim bölgesinden gelmiyor. Bu salgı alt bölgeden istemsiz olarak salgılanan fizyolojik ve doğal bir durumdur. Bu nedenle bu normal akıntının abdesti aksatmayacağına inanılır.

Doğal, günlük vajinal akıntılar abdesti bozar mı?

Hanefi mezhebine göre kadınların vajina bölgesinden gelen normal neme, insanların burnundan veya ağzından çıkan salgı gibi değer verilmelidir. Dolayısıyla nemin temiz olması halinde kişinin abdesti bozulmayacaktır. Ancak Hanefi mezhebine göre insanların ön ve arka bölgelerinden idrar, dışkı, kan, irin veya gaz sızması halinde abdest bozulur ve yeniden alınması gerekir.

Kaynak: Articlenet

Kahverengi akıntıya ne sebep olur? Kahverengi vajinal akıntı normal midir?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber