AK Parti'den 'katliam siyaseti' tepkisi! Ömer Çelik şöyle açıkladı: “İlk gündemimiz”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti'nin “31'inci yıl dönümü” Kızılcahamam'da düzenlendi. “İstişare ve Değerlendirme Toplantısı” devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çelik, Kızılcahamam'da 31'inci kez geniş bir istişare gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Toplantının temasının “Türkiye'nin Ortak Aklı” çerçevesinde gerçekleştiğini belirten Çelik, şöyle konuştu: “Bu çerçeveye baktığımızda, bu geleceğe dair geniş bir istişarenin gündeme geldiğini ifade etmek isterim. Türk siyasi hayatında istişare mekanizmasının kendisi ilk konumuz Gazze ve Türkiye'deki bu katliamlara ilişkin değerlendirmelerimizdir.” Sayın Cumhurbaşkanımızın açılış konuşmasında belirttiği çerçevede politikamız bundan sonra da devam edecektir. Bu vesileyle özel bir oturum. Genel Merkez çalışmalarına ilişkin toplantı yapıldı. Bu oturumda Teşkilat Başkanımız, Seçim İşleri Başkanımız ve Yerel Yönetimler Başkanımız parti grubunun faaliyetlerini anlattılar. Daha sonra Bakanımız eğitimle ilgili bir değerlendirme yapacak ve bunun istişarede bulunulacak. Aynı şekilde Ekonomi, Enerji ve Tarım Bakanlarımız da bir oturumda sunum yapacak. Daha sonra bu politikalar tüm katılımcılar tarafından tartışılacaktır. Bugün bu istişare ve değerlendirmelerden sonra bu şekilde kapatacağız. Yarın sabah saat 9.00'da Adalet, Güvenlik ve Dış Politika oturumuyla başlayacağız. Bakanlarımızın adalet, iç güvenlik ve dış politika konularında sunumları olacak. Daha sonra bildiğiniz gibi istişare kampı geleneği gereği Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında tüm heyetimizin katılımıyla soru-cevap şeklinde bir istişare toplantısı gerçekleştiriyoruz. Aslında AK Parti mekanizmaları açısından katılımcı sayısı ve süresi açısından en kapsamlı mekanizmalardan biri olduğunu söylemek isterim. “Sonrasında kısa bir mola vereceğiz ve ardından geleneğimizde olduğu gibi, kamp süreci boyunca yapılan tartışmalar ve diğer politika alanlarına ilişkin mesajları da içeren Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesine dayanarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın kapanış konuşmasıyla kampımızı tamamlayacağız.” dedi.

“İLK GÜNDEMİMİZ GAZZE'DEKİ KATLİAM SİYASETİ”

Tüm siyasi süreci takip ederken ilk işlerinin Gazze katliamının siyaseti olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 11 Temmuz'u 1995 Srebrenica'yı anma günü olarak kutlama kararı aldı. Miloseviç'in sembolü olduğu katliam politikasının cezalandırılması, geç de olsa kurbanların anısının korunması ve ülkelerine geri gönderilmesi için bu karar alındı. Dileğimiz buna izin verilmemesidir. Bugün Netanyahu, Miloseviç'in yaptıklarından çok daha fazlasını yapıyor. Dolayısıyla artık Başkan'ın uluslararası kararlarda aynen ifade ettiği şeye son vermenin zamanı geldi. Yargılamanın başından itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın önerdiği ilkeyi takip edersek, ilkelerin Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Uluslararası Adalet Divanı tarafından da belirlendiğini açıkça görüyoruz. Doğal olarak dünyanın vicdanı tepki gösteriyor ve bir hakkın gerçekleşmesi için Filistin Devleti'nin tanınması yönünde ciddi adımlar atılıyor. Bu nedenle İrlanda'nın, İspanya'nın, ardından Norveç'in ve ardından Slovenya'nın yaptıkları, haklarından vazgeçmeleri açısından çok önemli. Bunun devam etmesi gerektiğini ifade ediyoruz. “Daha fazla tanınma Netanyahu'ya daha çok şey vermek anlamına gelecektir” dedi.

İŞTE 'TASARRUF' SORUSUNA NASIL CEVAP VERDİ

“Kampta kemer sıkma tedbiri uygulanıyor mu?” Çelik, soruya yanıt olarak şunları söyledi: “Tasarruf tedbirleri her kampta geçerli. Bu kamp bir istişare kampı olduğu için geleneksel olarak yapılıyor ama elbette bunu da minimum düzeyde kaynak ve imkanlarla başardık. Siyaset, ülkenin sorunlarını tartışma işidir, tasarruf da ülke içindir.” “Bu yüzden siyaset bu çerçeve içinde gerçekleşir.”

AK PARTİ'NİN “ORDİNAL KONGRE” DAVASI EKİM'DE BAŞLAYACAK

Öte yandan edinilen bilgiye göre AK Parti'de haziran-ekim ayları arasında “Türkiye Toplantıları” düzenlenecek. Bu aşamada çalıştaylar devam ederken, ekim ayında ilçelerden başlamak üzere 'Olağan Kongre' süreçlerinin başlayacağını öğreniyoruz.

(İHA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Karamollaoğlu'ndan olağanüstü sözler: Karamollaoğlu'ndan olağanüstü sözler: “Zamanı geldiğinde düşmanlarımızla bile işbirliği yapmak zorunda kalabiliriz”
Yer: İzmir!  Oğlunu öldürdü: Cinayetin nedeni şok etti...Yer: İzmir! Oğlunu öldürdü: Cinayetin nedeni şok etti…
Yüzde 75 indirim izdihamı: Bursa'da işler çığırından çıktıYüzde 75 indirim izdihamı: Bursa'da işler çığırından çıktı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber