ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Yahudi Chuck Schumer: İsrail dışlanırsa ayakta kalamaz

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Shumer, İsrail’de yeni seçim çağrısında bulunarak, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun barışın önünde engel olduğunu söyledi.

REKLAM

Uzun süredir İsrail’i destekleyen ve seçilmiş en üst düzey Yahudi yetkili olan Demokrat Schumer, Senato’daki konuşmasında Netanyahu hükümetinin “artık İsrail’in ihtiyaçlarına uygun olmadığını” vurguladı.

Schumer, “Demokrasi olarak İsrail’in liderlerini seçme hakkı vardır. Ancak önemli olan İsraillilere seçme hakkının verilmesidir. 7 Ekim’den sonra İsrail’in geleceği konusunda yeni bir tartışma yapmamız gerekiyor.”

Schumer, İsrail’in iki devletli çözümü reddetmesinin “ciddi bir hata” olacağını söyledi.

Schumer ve aralarında Başkan Joe Biden’ın da bulunduğu diğer üst düzey Demokratlar, İsrail’in Gazze’deki saldırısının Filistinli siviller üzerindeki etkisine rağmen Washington’un İsrail’e koşulsuz desteği nedeniyle parti içinde yoğun eleştirilerle karşı karşıya kalıyor.

Schumer, Hamas’ı destekleyen Filistinlileri eleştirdi ve Filistin lideri Mahmud Abbas’ın da kenara çekilmesi gerektiğini söyledi.

Schumer, “Gelecekte barış umudunun olabilmesi için Abbas’ın istifa etmesi ve yerine Yahudi devletiyle barışı sağlamaya çalışacak yeni nesil Filistinli liderlerin gelmesi gerekiyor” dedi. Dedi.

Senato Cumhuriyetçi lideri Mitch McConnell, Schumer’in 45 dakikalık konuşmasının ardından Netanyahu’yu savundu.

McConnell, “Demokrasimize dış müdahaleden aşırı heyecanlanan Amerikalıların, İsrail’in demokratik olarak seçilmiş liderinin görevden alınması yönünde çağrıda bulunması tuhaf… ve ikiyüzlülük. Bu eşi benzeri görülmemiş bir şey” dedi.

Schumer’in konuşması Washington’da Netanyahu’ya karşı artan hayal kırıklığını yansıtıyor.

İsrail’in rotasını değiştirmemesi halinde Washington’un nüfuzunu kullanma ihtimalini gündeme getiren Schumer, şunları söyledi: “Başbakan Netanyahu’nun mevcut koalisyonu, savaş sona erdikten sonra da iktidarda kalırsa ve tehlikeli ve provokatif politikalar izlemeye devam ederse, o zaman ABD daha da güçlü olacaktır. Savaşta aktif.” “Rol oynamaktan başka seçeneği kalmayacak.” Dedi.

Schumer, “(Netanyahu) Gazze’deki sivillerin ölümüne tahammül etmeye fazlasıyla istekli, bu da İsrail’e verilen küresel desteği tarihin en düşük seviyelerine itiyor. İsrail dışlanmış olursa hayatta kalamaz” dedi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş