AB ve Ukrayna, Putin ve Rus yetkililer için özel mahkeme arıyor

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Mahkemenin kurulmasının son adım olduğunu vurgulayan Reynders, “Sonraki adım siyasi irade meselesidir.”

REKLAM

Avrupa Birliği ve Ukrayna’nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rus siyasi ve askeri yetkililerin yargılanabileceği özel bir mahkeme kurulması için çalıştığı kaydedildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi sonrasında çıkan savaş yoğun bir şekilde devam ediyor. Savaşta Ukrayna’yı destekleyen Avrupa tarafı, Putin ve Rus yetkililerin yargılanması için mahkeme kurulması konusunu araştırıyor.

AB’nin Adaletten Sorumlu Komiseri Didier Reynders, iki ana seçeneğin değerlendirildiğinin altını çizdi: “Çok taraflı bir anlaşmaya dayalı uluslararası bir mahkeme veya Ukrayna ile Avrupa Konseyi arasında ikili bir anlaşmaya dayalı basitleştirilmiş bir çözüm.”

Ayrıca Ukrayna mahkemelerinde devam eden davaların bu yeni mahkemeye devredilmesi için özel bir devir mekanizması oluşturulması da planlanıyor.

Hollanda, hâlihazırda faaliyette olan Ukrayna’ya Karşı Saldırganlık Suçunu Soruşturma Uluslararası Merkezine (ICPA) ek olarak kurulacak mahkemeye ev sahipliği yapma isteğini dile getirdi.

Mahkemenin kurulmasının son adım olduğunu vurgulayan Reynders, “Sonraki adım siyasi irade meselesi. Gelecek yılın başında başlayacak çalışma, yıl sonuna kadar gerçeğe dönüşebilir.” dedi.

Rusya saldırılarına devam ediyor

Rusya’nın Ukrayna’daki sivil altyapıya yönelik saldırıları sürüyor. Cuma günü çok sayıda füze güneydoğudaki yerleşim bölgelerini vurdu.

Saldırılarda en az 4 kişinin öldüğü, aralarında çocukların da bulunduğu 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Kurtarma ekiplerinin olay yerine varıp çalışmaya başladığı sırada, önceki saldırının gerçekleştiği bölgeye yeni bir füzenin isabet etmesi üzerine Rus kuvvetlerinin bir kez daha “tekrarlayan saldırılar” taktiğini uyguladığına inanılıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber