AB ve ABD’den Ermenistan’a 335 milyon dolar yardım

Perşembe günü Brüksel’de ABD, Avrupa Birliği ve Ermenistan arasında düzenlenen üst düzey üçlü toplantıda Erivan yönetimine desteğin devam edeceği sözü verildi.

REKLAM

AB, Ermenistan’a 4 yıl vadeli 270 milyon euro kredi verileceğini açıklarken, ABD, Erivan’a 65 milyon dolar yardım sağlanacağını duyurdu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, AB’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Brüksel’de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir araya geldi.

AB ve ABD temsilcileri, Brüksel’deki üst düzey üçlü toplantı öncesinde yaptıkları basın açıklamasında, Ermenistan’ı siyasi ve ekonomik olarak destekleme taahhüdünde bulundular.

Blinken: Ermeni halkının gelecek vizyonunu paylaşıyoruz

Blinken şunları söyledi: “Ermeni halkının demokratik ve müreffeh bir geleceği ile daha entegre ve barışçıl bir Güney Kafkasya bölgesi için transatlantik desteğimizi yeniden teyit etmek için buradayız. Ermeni halkının geleceğe yönelik vizyonunu paylaşıyoruz. Ermenistan bölgesel olarak birbirine bağlı. Dünya, komşularıyla barışık, güçlü: “Bağımsız bir millet olarak yerini almasını istiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Blinken, ABD’nin Ermenistan’a 65 milyon dolardan fazla yardım sağlamayı planladığını, bu miktarın iki yıl öncesine göre yüzde 50 daha fazla olduğunu söyledi.

Blinken, ABD’nin demokratik ve ekonomik dayanıklılık, gıda güvenliğine yatırım, dijital altyapı, ticaret ortakları ve enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi gibi konularda Ermenistan’ı destekleyeceğini vurguladı.

Von der Leyen: Avrupa ve Ermenistan uzun ve ortak bir tarihi paylaşıyor

Von der Leyen, Paşinyan’ı demokratik reformlardan ve AB’nin Rusya’ya karşı yaptırımlarında işbirliğinden dolayı tebrik ederek, şunları söyledi: “Bu, AB ile Ermenistan’ın değerler ve çıkarlar açısından giderek daha uyumlu hale geldiğini gösteriyor. Şimdi bugün bakacağız daha geniş bir ortaklık.” “AB ile Ermenistan arasında yeni ve iddialı bir ortaklık programıyla bunu ileriye taşıyoruz.” dedi.

Von der Leyen, “Avrupa ve Ermenistan uzun ve ortak bir tarihi paylaşıyor. Yeni bir sayfa yazmanın zamanı geldi.” dedi. dedi.

Borrell, AB ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin olumlu yönde ilerlediğini, her zamankinden daha güçlü olduğunu ve bunları daha da ileriye taşıyacak karşılıklı çıkarların bulunduğunu söyledi.

“Birlikte bu ortaklığı bir sonraki aşamaya taşıyoruz.” Borrell şunları söyledi: “Ermenistan’ın egemenliğine, demokrasisine ve dayanıklılığına olan güçlü bağlılığımızı göstermek için Amerikalı dostlarımızla güçlerimizi birleştiriyoruz.” dedi.

Von der Leyen ve Blinken de Karabağ’dan ayrılan Ermenilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve uzun vadeli entegrasyonlarının sağlanmasının da gündemlerinde olduğunu söyledi.

Erivan’a 270 milyon kredi

Bu arada Avrupa Komisyonu Başkanı, Ermenistan’a 4 yıl vadeli 270 milyon euro kredi tahsis edileceğini duyurdu.

Ursula von der Leyen. Bu kredinin Ekim ayında verilen sözler çerçevesinde Erivan’ın kalkınma projelerine destek amacıyla verileceğini belirtti.

Ermenistan’dan mesajlar

Paşinyan ayrıca AB’ye “egemen, dayanıklı ve müreffeh bir Ermenistan’a olan kolektif bağlılığını yeniden teyit etmek amacıyla” düzenlenen bu üst düzey toplantı için teşekkür etti.

“Bugünkü üst düzey diyalog, Ermenistan’ın ABD ve AB ile ortaklığını genişlettiği anlamına geliyor.” Paşinyan, “Ekonomik işbirliğimizi geliştirmenin, ticareti teşvik etmenin ve mobilite alanındaki ortaklığımızı genişletmenin zamanı geldi.” dedi. dedi.

Paşinyan ayrıca ülkesinin, egemenliğin ve toprak bütünlüğünün karşılıklı tanınması temelinde Azerbaycan’la ilişkileri normalleştirmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Azerbaycan Brüksel toplantısına tepki gösterdi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, toplantı öncesinde kendisini dün arayan Blinken’e, Bakü’nün Brüksel toplantısından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Azerbaycan basınına göre Aliyev, “Azerbaycan’ın haklı kaygıları dikkate alınmadan” yapılacak görüşmenin, Güney Kafkasya’da barış ve işbirliği yerine yeni ayrım çizgilerinin oluşmasına ve gerginliğin artmasına yol açacağı uyarısında bulunmuştu.

REKLAM

Aliyev, Blinken’e şunları söyledi: “Aldığım bilgilere göre üçlü toplantının hazırlık sürecinde Ermenistan’a askeri yardım sağlandı, Azerbaycan ile sınır bölgelerinde askeri altyapının oluşturulması ve Avrupa barış planı doğrultusunda Ermenistan’ın silahlandırılması sağlandı. Amerikan mekanizması ve bütçesi de tartışıldı Fransız Ermenistanı “Silah politikası da dahil olmak üzere Azerbaycan karşıtı bu adımlar bölgede silahlanma yarışını teşvik edecek ve provokasyonlara yol açacaktır” uyarısında bulunurdu.

Blinken’in Aliyev’e üçlü toplantının Bakü’yü hedef almadığını, toplantının ana konusunun Ermenistan’ın ekonomik kalkınması olacağını söylediği belirtiliyor.

Rusya’dan üçlü toplantı çağrısı

Bu arada ABD, AB ve Ermenistan arasındaki üçlü toplantı Azerbaycan’da tedirginlik yaratırken Rusya’dan açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Azerbaycan ve Ermenistan’ı Rusya ile üçlü müzakereleri yeniden başlatmaya çağırarak, “Ortaklarımıza, Rusya’nın desteğiyle iletişimi, etkinliğini kanıtlamış formatlarda yeniden başlatmak için siyasi irade göstermeye çağırıyoruz” dedi.

Bakü ile Erivan arasındaki tüm toprak anlaşmazlıkları ve iddiaların yalnızca siyasi ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğini vurgulayan Zaharova, şöyle konuştu: “Taraflardan birisinden taviz alıp diğerini tehdit eden Avrupa Birliği ve ABD’nin aksine biz her zaman savaşıyoruz. Bugün tüm Kafkasya’da barış ve refah için.” “Mevcut farklılıkların kapsamlı ve fikir birliğine dayalı olarak ortadan kaldırılmasını destekliyoruz.

REKLAM
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber